fluidfluidfluidfluidfluid

سوال جواب دانشجویی

سوالات و مشکلات خود را مطرح کنید تا سریع به جواب برسید

عنوان سوال : منظور از دورس پیش نیاز چیست؟
فاطمه سلیمان پور - (سوال کننده)

لطفا اگر پاسخ را می‌دانید بنویسید.

زهرا یعقوبیان

پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد به دروسی گفته می شود که لازم است قبل از درس مورد نظر انتخاب شده و نمره قبولی را در آن درس بدست بیاورید تا بتوانید درس مورد نظر را اخذ نمایید. رعایت قوانین پیش نیاز و هم نیاز توسط دانشجو مهم بوده و در صورت انجام ندادن آن تخلف دانشجویی محسوب می شود.


دانشجو در هر ترم تحصیلی خود لازم است برای مشخص کردن دروس تحصیلی آن ترم انتخاب واحد انجام دهد. انتخاب واحد دانشجویان در ترم اول به صورت خودکار توسط دانشگاه محل تحصیل انجام می پذیرد و از ترم دوم به بعد دانشجو باید خودش فرایند انتخاب واحد را طی نماید. برای انجام انتخاب واحد لازم است در زمان مقرر شده که تاریخ و ساعت آن توسط دانشگاه اعلام می‌ شود، به سایت انتخاب واحد مراجعه کرده و اقدام به انتخاب واحد نماید.


در هنگام انتخاب واحد چند نکته توسط دانشجو باید مدنظر گرفته شود که رعایت پیش ‌نیاز و هم‌ نیاز یکی از موارد مهم در انتخاب واحد می ‌باشد. در این مقاله به شما توضیح داده خواهد شد که منظور از پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد چیست و شرایط اخذ هر کدام به چه صورت می باشد. پس از خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که عدم رعایت پیش نیاز و هم نیاز در هنگام انتخاب واحد چه عواقبی را برای شما خواهد داشت.


پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد چیست ؟


رعایت اصول اخذ دروس هم نیاز و پیش نیاز برای دانشجو، به فهم هرچه بیشتر درس کمک کرده و گذراندن این دروس را ساده تر می کند. دروس پیش نیاز به دانشجو کمک می کند تا اطلاعات مورد نیاز در مورد مفهوم یا تخصص خاصی مثل ریاضی را قبل از گذراندن درس اصلی بدست آورده باشیم تا بتوانیم درس اصلی را به خوبی درک کنیم.

هر رشته‌ تحصیلی دانشگاهی دارای یک چارت درسی است که در آن لیست دروسی که دانشجویان باید در طول تحصیل خود طی نمایند را ارائه نموده ‌است. این چارت درسی شامل دروس عمومی، اختصاصی و اختیاری می ‌باشد که برای اخذ واحد های درسی در هر ترم لازم است که طبق چارت درسی، دانشجو دروس ارائه ‌شده را اخذ نماید.در روند انتخاب واحد و گذراندن دروس دانشگاهی نکته حائز اهمیت این است که برای گذراندن برخی از دروس لازم است دروس دیگری را قبل ‌از آن گذرانده باشیم. به‌ طور مثال در رشته روانشناسی برای گذراندن درس روش تحقیق باید دانشجو دروس آمار توصیفی و همچنین آمار استنباطی را به‌ صورت پیش ‌نیاز گذرانده باشد.مفهوم دیگری که به ‌هنگام انتخاب واحد باید با آن آشنایی داشته باشید و آن را رعایت کنید، دروس هم ‌نیاز می ‌باشد. قانون اخذ دروس هم ‌نیاز به شکلی است که شبیه به دروس پیش ‌نیاز بوده و دانشجو می ‌تواند هم ‌زمان در یک ترم تحصیلی دو درس را که هم ‌نیاز هم هستند اخذ نماید.به طور کل منظور از پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد این است که دانشجو باید قبل از گذراندن یک سری دروس اصلی، دروس دیگری را اخذ کرده و گذرانده باشد تا بتواند آن درس را انتخاب نماید. هدف از رعایت هم نیاز و پیش نیاز در روند اخذ دروس آمادگی دانشجو برای طی کردن دروس دیگر می باشد.

سقف انتخاب واحد دانشگاه های سراسری، پیام نور و آزاد در هر یک از مقاطع تحصیلی با یکدیگر متفاوت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.شرایط اخذ پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد
گذراندن دروس پیش نیاز و یا هم نیاز دارای شرایط خاص خود می باشد که لازم است قانون دروس پیش نیاز و یا هم نیاز توسط دانشجو رعایت شود. اینکه منظور از پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد چیست و شرایط اخد آن چگونه است، مسئله مهمی برای یک دانشجو می باشد.برای اخذ دروس پیش نیاز شرایط به این شکل است که اگر خواستید درسی را انتخاب نمایید که دارای پیش نیاز می باشد، لازم است قانون آن را رعایت نمایید. شما در صورتی می توانید درس مد نظر خودتان را اخذ کنید که در درس پیش نیاز آن، نمره قبولی را بدست آورده باشید.رعایت گذراندن دروس پیش نیاز قبل از رسیدن زمان اخذ درس مورد نظر از مواردی است که دانشجو باید در زمان برنامه ریزی برای خواندن دروس تحصیلی خود رعایت نماید. لازم به ذکر است که رعایت قانون پیش نیاز برای دانشجویانی که تنها چند واحد درسی برایشان باقی مانده است و در حال فارغ التحصیلی دانشگاه پیام نور و... هستند ضرورتی ندارد.


در هنگام انتخاب واحد چارت درسی خود را بررسی نمایید و اگر دیدید که درسی در ستون هم‌ نیاز تعریف شده ‌است، باید آن را هم‌ زمان با درس مورد نظرتان در آن نیمسال تحصیلی اخذ نمایید. این مسئله به این معنا می ‌باشد که دروس هم ‌نیاز در یک نیمسال تحصیلی اخذ می ‌شوند که البته دروس هم‌ نیاز را می ‌توان در نیمسال قبلی آن نیز اخذ نمود.در غیر این صورت سیستم پیام خطا را به شما نشان می‌ دهد و اگر درس هم ‌نیاز را اشتباهاً حذف کنید، فارغ ‌التحصیلی شما در آینده با مشکل مواجه خواهد شد چون که قانون توسط شما نقض شده است.


 ذکر این نکته ضروری می‌ باشد که ممکن است دانشجویی پیش ‌نیاز یک درس را اخذ نموده اما در پایان ترم نتواند نمره قبولی از آن را بدست آورد. دانشجو می ‌تواند آن درس را در نیمسال بعدی به‌ صورت هم‌ نیاز با درس مورد نظر خود اخذ نماید که باید حتما در آن نیم سال از آن درس نمره قبولی را کسب کند.


قوانین پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد دارای ماده و تبصره می باشد، دانشگاه ها موظف هستند تمامی برنامه های درسی مصوب شده را اجرا کنند. دانشجویان نیز موظف به رعایت پیش نیاز در دروس ترمی می باشند. 


در صورتی که دانشجویان دروس پیش نیاز را انتخاب کرده و در آن مردود شوند می توانند درس پیش نیازش را همراه با آن انتخاب کنند و هر دو را در یک ترم امتحان دهند. در صورت مردود در درس پیش نیاز دانشجو برای ترم بعد تنها می تواند همان درس را انتخاب واحد کند و نیاز نیس درس پیش نیازش را که در آن قبول شده است را دوباره انتخاب کند.از جمله قوانین دیگر پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد رعایت نظم در انتخاب واحد های هر رشته بسیار مهم می باشد. دانشجویان باید انتخاب واحد خود را مطابق سرفصل و برنامه و واحد های ارائه شده انجام دهند. 


در صورتی که در درسی مردود شود باید آن درس را دوباره انتخاب کرده و نمره قبولی در آن درس را کسب کند. و نمی تواند بدون گذراندن آن درس دانش آموخته و یا فارق التحصیل شود. برای اطلاع از دیگر قوانین می توانید با ایران تحصیل و مشاوران مجربش در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند. 

 

قوانین پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد بسیار مهم است که دانشجویان باید در زمان انتخاب واحد به تمامی آنها دقت کنند.

 در صورتی که دانشجو از دروس اختیاری نمره مردودی را کسب کرده باشد این امکان برای او وجود دارد که از لیست دروس اختیاری درس دیگری را در ترم بعدی انتخاب کند. ولی قابل ذکر است که نمره میانگین آن درس در کارنامه و میانگین نمراتش محاسبه می گردد. 


تبصره ای وجود دارد مبنی بر این که در صورتی که دانشجویی در ترم آخر می باشد ترم قبل معدلش کمتر ۱۲ است او می تواند برای اتمام کل درس هایش ۲۴ واحد را در نیم سال آخرش اخذ کند. رعایت تمامی موارد و قوانین و تبصره های پیش نیاز در هنگام انتخاب واحد بسیار ضروری می باشد که دانشجویان باید از تمامی موارد اطلاع داشته باشند.سوالی دارید؟

هر سوالی دارید فقط کافیه سوال خود را مطرح کنید تا از جواب هزاران کاربر سراسر اینترنت اگاه شوید.

نیاز داریم که شما با ما هماهنگ باشید آیا مایل هستید؟

میدونی مشاوره پروژه چیه؟

از صفر تا صد پروژه ات یک متخصص کمکت میکنه تا پروژتون رو انجام بدی نیاز به آموزش داری آموزشت میده باگ داری برات رفع میکنه